„Czytanie wzbogaca – czytanie rozwija”

Pod takim hasłem w roku szkolnym 2011/2012 przebiegała III edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla szkół podstawowych, który zorganizowali nauczyciele z gdańskich placówek  pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. Maraton został zainicjowany we wrześniu 2009 roku i cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów i nauczycieli szkół województwa pomorskiego. Tak było również i w III edycji.

Na początku każdego miesiąca nauczyciele informowali, jaką książkę (spoza listy lektur obowiązkowych) należy przeczytać. Później uczniowie  rozwiązywali test konkursowy składający się  z pytań zamkniętych i otwartych. Łącznie testów było 8, w nich  zaś do zdobycia 160 punktów. Testy sprawdzali nauczyciele i drogą elektroniczną przesyłali wyniki do organizatorów. Do zmagań czytelniczych przystąpiło 37 uczniów z SP5 w Chojnicach, nad którymi opiekę sprawowały polonistki – Katarzyna Fiałkowska i Barbara Łabuzińska. Udział w maratonie wymagał od uczestników dużej systematyczności i wytrwałości. Niektóre utwory były trudne do zdobycia, zatem opiekunowie czytali je uczniom na przerwach lub po lekcjach.

Zakończenie III edycji  Maratonu Czytelniczego odbyło się 5 czerwca w pięknych wnętrzach gdańskiego Dworu Artusa. Na uroczystość przybyli zaproszeni uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki oraz ich opiekunowie. Obecni byli także przedstawiciele władz miejskich, wydziału oświaty, gdańskich bibliotek i reprezentanci sponsorów.  Na początku do przybyłych dotarła wiadomość o śmierci pomorskiego kuratora oświaty Zdzisława Szudrowicza, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Potem powitanie wygłosił dyrektor muzeum. Następnie pokazano prezentację przygotowaną przez uczniów ukazującą zmagania czytelnicze. Wreszcie  nadeszła długo oczekiwana chwila – wręczenie nagród. W gronie nagrodzonych znalazły się uczennice SP5 z Chojnic – Paulina Śliwińska, która uzyskała tytuł finalisty oraz Weronika Wielewska i Paulina Wróblewska (wyróżnienia). Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.