92. rocznica powrotu Chojnic do Macierzy

92 rocznica powrotu Chojnic do Macierzy przypada 31 stycznia. Aby przybliżyć uczniom to odległe wydarzenie została zorganizowana wystawa pod tytułem „CHOJNICE NA STARYCH FOTOGRAFIACH”. Uczniowie wraz z wychowawcami mogą zapoznać się z rysem historycznym dotyczącym wydarzeń sprzed 92 lat oraz obejrzeć stare zdjęcia.

Na wystawę składają się zdjęcia przedstawiające Chojnice z początku XX wieku oraz w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a także rys historyczny dotyczący lat 1918 – 1920. Dzięki wystawie młodzi ludzie mają okazję zobaczyć swoje miasto, które na przestrzeni lat zmieniło swój wizerunek. Na zdjęciach można zobaczyć fragment Starego Rynku z przedwojennym budynkiem poczty. Kiedyś na Rynku odbywał się jarmark, zjeżdżały się furmanki, przychodziło mnóstwo ludzi. Jedna z fotografii przedstawia widok ogólny na miasto – nad dachami uwiecznionych na zdjęciu domów z lat 20. górują wieże kościołów. Inne zdjęcie przedstawia dzisiejszą ulicę Kościuszki i nieobecnego już na postumencie cesarza Wilhelma. Na kolejnym zdjęciu można zobaczyć, jak wyglądał Stary Rynek w czasach, kiedy w mieście nie było jeszcze fontanny ani hotelu.
Uczniowie oglądając zdjęcia dowiedzą się że na Starym Ryku znajdował się kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, który został zburzony przez Niemców w 1940 roku. Na innej fotografii zobaczą kościół  farny – dzisiejszą Bazylikę – i kościół  gimnazjalny  z początku XX wieku. Zaciekawienie uczniów wywoła zapewne zdjęcie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach i stojące przy niej dorożki. Organizatorom wystawy zależało na tym, aby uczniowie przypatrując się zdjęciom stwierdzili, gdzie znajdowały się przedstawione na nich obiekty i co dzisiaj jest na ich miejscu. Wystawa dowiodła, że proces dziejowy nieustannie trwa, a płynący czas zmienia miejsca i ludzi.

Wystawę przygotowały: Mariola Klinkosz, Ewa Korzeb i Natalia Siuda.