Lekcje na wodzie

13 i 14 czerwca 2011 r.  w siedzibie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego odbyły się zajęcia pierwszego dnia programu edukacyjnego „Moja Mała Ojczyzna”. Przygotowali go działacze tego klubu. Nasza Szkoła jako pierwsza zgłosiła się do udziału w programie!!!

Podstawowym celem projektu jest przekazywanie treści związanych z bezpieczeństwem uprawiania sportów wodnych, propagowaniem aktywnego modelu spędzania czasu, oczywiście najlepiej na wodzie. Do letniej stolicy gminy Chojnice pojechało 24 dzieci z klasy 5 e, wraz ze swą wychowawczynią Katarzyną Polaszek oraz 27 uczniów z klasy 4 c  z  wychowawczynią Barbarą Stolzenburg oraz p. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5- Małgorzatą Zakaszewską  . Pieczę nad nimi roztoczyli Zdzisław Januszewski, animator żeglarstwa, oraz Mirosław Laskowski, nauczyciel WF w SP – 5 oraz trener żeglarstwa w ChKŻ. Przed południem dzieci wysłuchały prelekcji Marka Wituszyńskiego zatytułowanej „Ziemia Chojnicka – cudze chwalicie, swego nie znacie.” Jedno z pytań, które otrzymał, brzmiało: „Dlaczego jest taka brudna woda w stawie Parku 1000 – lecia?” Historię żeglarstwa w naszym regionie, a także sposobach spędzania wolnego czasu na wodzie, przedstawił gościom Zdzisław Januszewski. Zadaniem Mirosława Laskowskiego było natomiast zaprezentowanie funkcjonowania portu jachtowego; zademonstrowanie sprzętu, który był zacumowany. Była też okazja obejrzeć go bliżej, gdyż cała klasa wzięła udział w rejsie po wodach Jeziora Charzykowskiego. Na pokładach łodzi motorowej „Komandor” oraz trzech łodzi żaglowych, wysłuchali instruktażu, jak prawidłowo zachowywać się w czasie takiego rejsu.

W południe zaczęła się kolejna lekcja. Wykładowcą na niej był burmistrz Arseniusz Finster. Tematem zajęć było „Moje miasto w Polsce, Europie oraz ojczyźnie”. Rozpoczęły się od wyjaśnienia dzieciom, kim był Jan Długosz i skąd wzięło się powiedzenie „Chojnice kluczem i bramą Pomorza.” Burmistrz w pierwszej kolejności przedstawił podstawowe informacje statystyczne oraz historyczne o naszym mieście. Często także egzaminował młodych gości ze znajomości geografii czy danych o naszym regionie i mieście. Wszyscy wiedzieli, że stolicą naszego województwa jest Gdańsk. Sporo dzieci uważało jednak, że piękniejszym miastem od stolicy regionu jest … Gdynia. Poproszone o podanie rzeczy, których im brakuje w Chojnicach, wymieniły skatepark, hotel, multikino, nowy dom kultury, nowocześniejsze schronisko dla zwierząt. Brakuje im także koncertów młodzieżowych gwiazdek muzycznych. Nie zapomniały i o własnej szkole, gdyż marzy im się boisko z prawdziwego zdarzenia. W odpowiedzi usłyszały, że jest planowane wybudowanie dla SP – 5 „orlika” o profilu lekkoatletyczno – piłkarskim.

Na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i zjedliśmy pieczone kiełbaski.

Wszystkim dzieciom bardzo spodobała się „wodna przygoda” i zapewne nie jedno zapragnie znów pożeglować… tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.