Sprzątanie Świata 2010 - Clean Up the World 2010.

Uzbrojeni w rękawice i worki na odpady uczniowie naszej szkoły wyruszyli w piątek 17 września na obrzeża Lasku Miejskiego, aby wziąć udział w XVII edycji akcji ,,Sprzątanie Świata”, której mottem przewodnim jest hasło „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.

Pomysł wspólnego sprzątania powstał w 1989 roku w Australii. 40 tysięcy mieszkańców Sydney sprzątało wówczas teren portu. Wkrótce coraz więcej ludzi na świecie podjęło hasło „clean up the world”. W Polsce od 1994 roku w każdy trzeci weekend września dzieci, młodzież i dorośli wspólnie chwytają za worki na śmieci, by wysprzątać swoją okolicę. W tym roku wielkie ,,Sprzątanie Świata” odbywa się w dniach 17-19 września.

W tegorocznej akcji udział wzięło 88 uczniów z kl. 4b, 4e, 5b, 5c, 5d, 6a, 6b, 6c, 6d, 6e, 1 uczennica z 6f oraz 1 uczennica z klasy 1f. Uczniowie wraz z wychowawcami zajęli się sprzątaniem obszaru o powierzchni 5 km kwadratowych.

Zebraliśmy 28 worków o pojemności 120 l oraz odpady o dużych gabarytach: zlewozmywak, opona, wykładziny, obudowa lodówki i telewizora, muszla klozetowa.

Pocieszający jest fakt, iż śmieci było zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym.