Wycieczka do pracowni garncarskiej państwa Arkuszyńskich.

W drugiej połowie listoada klasy IIIb, IIIc, IIId i IIIg udały się do pracowni garncarskiej, znajdującej się w miejscowości Sokole, oddalonej ok. 8km od Człuchowa, by tam zrealizować temat zawarty w programie klas III.

Pracownia garncarska państwa Arkuszyńskich to jedna z ostatnich pracowni garncarskich  w Polsce, gdzie proces tworzenia naczyń glinianych nadal odbywa się tak, jak przed wiekami, a naczynia wypalane są w tradycyjnym piecu garncarskim. Rzemiosło garncarskie  to w rodzinie Arkuszyńskich tradycja kontynuowana już od XIVw., a wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

W trakcie pobytu w pracowni garncarskiej uczniowie poznali historię garncarstwa, etapy przygotowywania gliny i zapoznali się z pracą garncarza. Mieli również możliwość wykonania dwóch naczyń z gliny. Jedno naczynie uczniowie wykonali samodzielnie, wykorzystując metodę wałeczkową, a drugie – z pomocą garncarza – na kole garncarskim. Efekty ich pracy były godne pochwały.

Uczniowie wspaniale się bawili, wykonywali naczynia z dużym zaangażowaniem i wiele się nauczyli. Wykonane przez dzieci naczynia, zostały przywiezione do szkoły i pomalowane, gdy glina była już sucha. W ten sposób uczniowie mieli możliwość nie tylko zobaczyć, jak wygląda pracownia garncarska, ale również spróbować swoich sił w tym rzemiośle…

Ewa Cemka